Модулният проект "Въведение в програмирането със С++" е предвиден за младежи с изявени математически наклонности и интерес към новите технологии между 14 и 19 годишна възраст, които проявяват интерес към програмирането във визуална среда. Целта на този проект е да даде възможност на участниците да развият надстройващо и използват способностите си в едно от най-атрактивните и актуални професионални направления – информационните технологии. Платформата Visual Studio.Net, предоставя богати възможности за програмиране на няколко езика и в различни професионални направления – графика, бази данни, уеб-базирани приложения и други. Познаването на средата и методите на работа в нея, ще предоставят богати възможности на участниците в проекта за реализация в различни области.
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ:
Проектът включва четири модула:
Първи модул: „Графика с MFC” - има за цел да въведе и запознае учениците с основите на програмирането на Windows приложения с използването на инструментариума на MFC. Ще бъдат разгледани основните класове и методи, които предлага средата. Ще бъдат разучени начините за обмен на данни и обработването на събития в собствени приложения.
Втори модул: „ActiveX контролите” - надгражда първия и цели да запознае учениците със стандартните Windows компоненти – бутони, кутии, менюта, прозорци. Ще бъдат разгледани и възможностите за създаване и вграждане на собствени ActiveX контроли.
Трети модул: „Бази от данни – ADO.NET” - има за цел да въведе учениците в ADO.NET модела за достъп до данни. Ще бъдат разгледани архитектурата, компонени методите за използване на тази техника.
Четвърти модул: „Web приложения - ASP.NET” - в този модул участниците ще се научат как се създава собствена библиотека от класове с Managed Еxtensions и използването й от приложение на ASP.NET. Ще бъдат разгледани програмните модели Web Forms и Web Services, чрез които могат да се създават различни Web приложения.
Учебна програма за 2020 / 2021 г. включва следните основни теми и понятия – алгоритми, математическа логика, двоична бройна система , примитивни типове данни, променливи и константи, декларация и присвояване, оператори и изрази, вход и изход от конзолата, аритметични действия , цикли, библиотеката STL, символни низове , използване на „string“ и „cstring“, решаване на задачи и др.
Автор и ръководител: Весела Вангелова - магистър по математика и информатика от ППМГ "Акад. Н. Обрешков".
Формуляр за кандидатстване моля, изпращайте на info@forbgkids.org
Фондация "Шанс за децата и природата на България" е неправителствена организация за осъществяване на общественополезна дейност. Фондацията е регистрирана на 18.02.2011 г., вписана в ТР и регистъра на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията с ЕИК 176040614.