Предназначен е за изявени ученици и младежи на възраст от 16 до 20 години с подчертан интерес към информатиката и математиката, които желаят да се развиват изпреварващо в сферата на новите технологии и да придобият умения по една от най-актуалните сфери на съвременната наука и практика – изкуственият интелект.
В курса се изяснява логическата рамка на тази област на науката, придобиват се практически умения за програмиране на езика Python, който се е наложил като де факто стандарт за разработка на “умни” програми, прави се кратко въведение в някои основни математически концепции, имащи отношение към изкуствения интелект, и се провеждат практически занятия за решаване на реални проблеми от практиката чрез алгоритми за машинно обучение като невронни мрежи и препоръчващи системи. Материалът е съобразен с възрастта на обучаемите, като се набляга на интуицията зад преподаваните концепции и уменията за работа с готови програмни решения. Изкуственият интелект е тема, която не е засегната в средното образование, но пред вид динамиката на развитие на технологиите, се очаква да бъде ключова комппетенция на бъдещите специалисти в света на информатиката в средносрочен план.
Цели и задачи:
Проектът се състои от 5 модула, както следва:
Първи модул: “Въведение в езика Python” - включва въведение в основните положения в езика, работа с масиви, функции, работа с файлове, изчертаване на графики и математически библиотеки. Модулът завършва с практически тест.
Втори модул: “Математика в изкуствения интелект” - интуитивно въведение във функционалния анализ и линейната алгебра: функции, производни, матрици и вектори. Модулът завършва с тест за решаване на задачи.
Трети модул: “Машинно обучение с изкуствени невронни мрежи” - изясняват се основните интуиции зад машинното обучение, видове обучение, типове задачи, адресирани от машинното обучение, основни понятия при изкуствените невронни мрежи. Модулът е практически ориентиран и завършва със разработване на самостоятелен проект.
Четвърти модул: “Тест и настройка на изкуствени невронни мрежи” - решаване на практически задачи чрез изкуствени невронни мрежи, тестване на резултатите, настройка на параметри и конструиране на “умни системи”. Модулът завършва с авторски проект.
Пети модул: "Неконтролирано обучение и препоръчващи системи"- модулът запознава обучаемите с разнообразие от алгоритми за машинно обучение като k-средни и препоръчващи системи. Разглеждат се конкретни приложения на тези алгоритми в реална среда. Модулът завършва с представяне на авторски проект.
Автор и ръководител: Александър Иванов - доктор по информационни технологии.
Прием на документи, информация и записвания на: info@forbgkids.org или лично в Център за млади таланти, пл. Атанас Сиреков 4, ет. 1, ст. 5 (срещу Община Бургас). Телефони за връзка: 0887 201033; 0882 723760.
Фондация "Шанс за децата и природата на България" е неправителствена организация за осъществяване на общественополезна дейност. Фондацията е регистрирана на 18.02.2011 г., вписана в ТР и регистъра на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията с ЕИК 176040614.